_

Duben 2012

Dočista mrtví

29. dubna 2012 v 23:42 | Terisekk |  Recenze

Autor: Charlaine Harris
Originální název: Dead as a Doornail
Ze série: Pravá krev
Díl: pátý
Nakladatelství: Baronet
Počet stran: 288
Doba četby: 3 dny

Oficiální anotace:
Odvážné servírce Sookii Stackhouseové tentokrát dělá starost její bratr. Jak se znenadání začínají jeho oči měnit, uvědomuje si, že se Jason poprvé převtěluje v pantera. To samo by v kamarádce upírů velké obavy nevzbudilo, ale v okolí začne neznámý odstřelovač nebezpečně ohrožovat sousedy a zdá se, že s tím má Jason cosi společného. A tak Sookii nezbývá, než do příštího úplňku zjistit, kdo je za tyto útoky zodpovědný. Pokud si ji ovšem střelec nenajde dříve.

Stručný děj

Mohlo by se zdát, že teď konečně pro Sookii přijde oddychové období. Bill dal Sook pokoj, Eric se neozývá a to Sook trápí víc než je zdrávo. A aby toho nebylo málo, Jason se o úplňku začal proměňovat v pantera. A nikde není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. V okolí Bon Temps řádí někdo, kdo střílí měňavce… A Sook má opět práce až nad hlavu.

Čtenářský deník: Genesis

19. dubna 2012 v 8:22 | Terisekk |  Cestujeme s povinnou četbou...

První hřích:

Tématický plán:
Adam a Eva žili spokojeně v Edenu, než had Evu přemluvil, aby ochutnala ovoce ze stromu poznání, ze kterého jim Bůh zákal jíst. Když snědli jablko, otevřeli se jim oči a pocítili stud, protože byli nazí. Bůh, který procházel zahradou, na to přišel a vyhnal Adama a Evu z ráje, aby nesnědli plody ze stromu života a nemohli žít navěky.


Postavy: Adam - první člověk, kterého Bůh stvořil; po ochutnání plodu ze stromu poznání
vyhoštěn z ráje
Eva - Adamova žena, nechala se zlákat k ochutnání ovoce
Had - na jeho nabádání Eva ochutnala jablko, je zavržen Bohem
Bůh = Hospodin

Prostředí: Neskutečné, místně určené - v Edenu, není zachyceno podrobně


Kompoziční plán:
Kompoziční postupy: chronologický, určitá gradace (vyhození Adama a Evy z ráje), řetězový, postupná návaznost


Jazykový plán:
Oxymóron: strom slibující vševědoucnost
Synekdocha: jíst ze stromů
Epiteton: denní vánek
Inverze: žrát budeš prach
Metonymie: ženu, kterou jsi mi dal

Magie spaluje

13. dubna 2012 v 11:58 | Terisekk |  Recenze

Autor: Ilona Andrews
Originální název: Magic Burns
Ze série: Kate Daniels
Díl: druhý
Nakladatel: Fantom Print
Počet stran: 256
Doba četby: 2 dny

Oficiální anotace:
Když Atlantu zalije magie, má Kate jistotu, že velmi brzo bude mít dostatek práce. Živí se totiž likvidací "následků", které po sobě vlna magie vždy zanechá. A likvidace je naprosto přesný výraz - oživlého démona k smrti neukecáte…
Vlny paranormální energie obvykle zaplavují město a zase ustupují, podobné mořskému příboji. Ale jednou za sedm let nastane čas erupce, kdy se magie utrhne z řetězu. A tentokrát Kate stojí před problémem nevídaných rozměrů. Doslova božských.
I když vše zpočátku vypadalo na obyčejnou krádež. Smečce někdo uloupil cenné mapy a Kate vyrazila po stopě drzého zloděje. Velmi brzo však zjistila, že ukradené mapy jsou pouze prvním tahem v monumentální hře, která může skončit totální zkázou Atlanty a masakrem všech živých…

Stručný děj

Kate Daniels se objevuje opět na scéně, nechybí jí její prořízlá pusa ani odhodlání sprovodit ze světa veškerou havěť, která se snaží dobýt Atlantu.

Po bitvě, kde šlo Kate o život, by si zasloužila dovolenou, ale to si vybrala špatné povolání, protože magie nikdy nespí, navíc se blíží magická erupce, která svět zastihuje každých sedm let. Zpočátku to pro Kate nic neznamená, prostě erupci přečká doma, ale jako přítel Smečky je požádána o nalezení map, které jim někdo ukradl přímo před čenichem. Nejdřív se to jeví jako obyčejná krádež, ale Kate postupně zjišťuje, že bohyně Morrighan chce využít magickou erupci k tomu, aby mohla sestoupit na svět. A ke všemu není jediná bohyně, kterou to napadlo. Takže Kate se ocitá opět v průšvihu.

Talisman

12. dubna 2012 v 16:23 | Terisekk |  Recenze

Autor: Nicholas Sparks
Originální název: The Lucky One
Nakladatel: Ikar
Počet stran: 336
Doba četby: 4 dny

Oficiální anotace:
Mariňák Logan Thibault na své misi v Iráku najde v písku fotografii usměvavé mladé ženy. Nikdo se po ní neshání, a tak si ji Logan vezme k sobě. Od té chvíle se ho začne až nápadně držet štěstí a stane se jeho talismanem.Když se vrátí zpět do Ameriky, je už přesvědčen o tom, že ta neznámá žena drží klíč k jeho osudu. Prochodí půl země, než ji nakonec najde, ale tím vše teprve začíná. Stane se křehká a zranitelná Elizabeth jeho opravdovým talismanem?

Pokukuju po... sérii Anita Blake

10. dubna 2012 v 9:35 | Terisekk |  Zaujalo mě

Jsem ráda, že se nakladatelství Epocha rozhodlo pro nové vydání série Anity Blake a ještě ji obléklo do nového, slušivého kabátku. Nahoře jsem ukázky nových obálek prvního, třetího a devátého dílů. Ptáte se, proč jsem nepřidala všechny díly, ale takhle nesmyslně na přeskáčku? No oni jaksi žádné jiné díly v novém vydání nevyšly...

Na sérii narážím na blogách celkem často a hodně lidí ji chválí, dlouho jsem uvažovala o tom, že bych si sérii pořídila, ale abych pravdu řekla, staré obálky mě tak trochu děsily. Přiznejme si, jsou tak trochu morbidní. Krev mi sama o sobě nevadí, ale krev na obličeji nesnesu. Neptejte se mě proč, ale pro mě nejhorší co může bejt je to, když někomu teče krev z nosu.

Tady máte ukázku prvního vydání. Ten psychopatický pohled bych doma v knihovně nechtěla mít.

Mrazivý polibek

9. dubna 2012 v 14:11 | Terisekk |  Recenze

Autor: Richelle Mead
Originální název: Frostbite
Ze série: Vampýrská akademie
Díl: druhý
Nakladatel: Domino
Počet stran: 264
Doba četby: 5 dnů

Oficiální anotace:
Rose Hathawayová se topí v problémech. Její úžasný učitel Dimitrij jako by ji přehlížel, Mason ji naopak zavaluje milostnými návrhy, které ona nechce přijmout, a navíc na akademii zaútočili smrtonosní Strigojové! Škola je plná strážců, přijíždí dokonce i Rosina matka Janine. Nic z toho však nestačí, a tak se studenti i profesoři vydávají na vánoční prázdniny do Idaha, kde snad budou v bezpečí. V luxusním horském středisku mají všechno, na co si vzpomenou. Chybí jen to nejdůležitější - jistota, že je Strigojové nenajdou a nezničí. Tři studenti se proto vydávají zpět do akademie, aby se Strigoji svedli konečný a vítězný souboj. Když se to dozví Rose, vyrazí za nimi, aby jim pomohla. Nemá ale nejmenší tušení, že se ocitla v takovém nebezpečí, jaké si do té doby ani neuměla představit. A jediným jejím ochráncem je Christian...

Stručný děj

Po krvavém strigojím útoku na královskou rodinu Badicovým, se celým morojský svět otřásá v základech a všechny zaplňuje panika. Do akademie se sjíždění vystrašení rodiče spolu se svými strážci. Přijíždí i Roseina matka, o které Rose pár let neslyšela a byla by ráda, kdyby u toho zůstalo. Pro větší bezpečnost studenti akademie Svatého Vladimíra spolu se svými rodinami odjíždějí do velkého lyžařského komplexu.

Rose se v luxusním hotelu líbí a skoro nic jí nechybí. Až na Dimitrije, který jí přehlíží. Rose svoje zlomené srdce zkusí vyléčit tím, že se vrhne do vztahu se svým spolužákem Masonem, který po hádce s Rose vyrazí s pár lidmi do Spokane hledat Strigoje. Rose se bez zaváhání vrhá za nimi, aby zarazila stupidní misi a ani jeden z nich netuší, do jakého nebezpečí se dostávají…

Knihy v mých myšlenkách (sezóna druhá): Mrazivý polibek

8. dubna 2012 v 12:11 | Terisekk |  Knihy v mých myšlenkách (sezóna druhá)


Mrazivý polibek

Richelle Mead

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Miluju celou sérii o Rose a Dimitrijovi. Sérii mám natolik ráda, že jsem se rozhodla, že si ji celou přečtu hezky od začátku.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Útoky Strigojů

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Bojovat


Mrtví pro svět

7. dubna 2012 v 21:16 | Terisekk |  Recenze

Autor: Charlaine Harris
Originální název: Dead to the world
Série: Pravá krev
Díl: čtvrtý
Nakladatel: Baronet
Počet stran: 312
Doba četby: 1 den

Oficiální anotace:
Sookie Stackhouseová zjišťuje, že její smůla ji neopouští, spíš naopak. Bill odjel do Peru a zčista jasna se objevil jeho šéf Eric, kterého našla Sookie nahého v příkopě, zmateného a ustrašeného. Také bratr Jason zmizí, ve městě je sabat čarodějnic - Sookie nezbývá, než se dopátrat, co se vlastně děje. A její pátrání ponechá čtenáře v napětí až do konce.

Stručný děj

Sookie se ještě pořádně nevzpamatovala z úrazu, který utrpěla na záchranné misi, a už se na ni valí další problémy.

Na Tranfusii zaútočily čarodějky a seslaly na Erica kouzlo, které mu kompletně vymazalo vzpomínky. A ke vší smůle je to právě Sookie, kdo ho najde u silnice. A Bill odjel do Peru a ke všemu její bratr zmizí neznámo kam, takže Sookie je na všechno sama. Je požádána, aby se o Erica postarala. Nejdřív se to zdá jako špatný nápad, ale později Sookie zjišťuje, že starý Eric je tentam a nový Eric je jeví jako dokonalý přítel.

Magie mrtvých

6. dubna 2012 v 16:34 | Terisekk |  Recenze

Autor: Ilona Andrews
Originální název: Magic bites
Série: Kate Daniels
Díl: první
Nakladatelství: Fantom print
Počet stran: 256
Doba četby: 1 den

Oficiální anotace:
Atlanta by byla příjemným místem k životu, jen kdyby nebylo magie… Když magie pohltí svět, objevují se monstra a odpadlí mágové spřádají svá kouzla, zatímco se pistole zasekávají a auta odmítají startovat. Ale pak se technologie znovu přihlásí o slovo a magie ustoupí stejně nevypočitatelně, jako se předtím objevila. Jen po ní zbudou nejrůznější druhy paranormálních problémů. Kate Daniels, žoldačka, které se smůla lepí na paty a do kapsy má hluboko, se živí odstraňováním právě takovýchto magických potíží. Ale když je zavražděn její opatrovník, honba za spravedlností ji vtáhne do mocenských bojů mezi dvěma nejsilnějšími frakcemi magických bytostí v Atlantě. Mezi Pány mrtvých, nekromanty ovládajícími upíry, a Smečku, polovojenský klan kožoměnců. Tyto dvě strany se vzájemně obviňují ze série nezvyklých vražd - a smrt Katina opatrovníka by s tou záhadou mohla být spojená. Obě organizace na Kate vytrvale tlačí, aby případ vyřešila a ona si začíná uvědomovat, že si ukousla větší sousto, než dokáže zvládnout...

Stručný děj

Kate je bojovnice žoldačka, která na vlastní triko bojuje a ničí výplody magie, která se v Atlantě objevuje v nepředvídatelných intervalech. Náhle se objeví a pak stejně rychle potichu zmizí. Kate je se svým životem samotářky, který zasvětila boji, relativně spokojená až do doby, kdy objeví mrtvé tělo svého opatrovníka Grega, který se o ní staral už od mládí, když zemřel její otec. Je nucena spojit své síly s Rytířským řádem, pro který Greg pracoval a ona jím tolik pohrdá, aby mohla vyřešit vraždu svého opatrovníka. Jenže Gregova mrtvola rozhodně nebyla poslední, se kterou se bude muset vypořádat.

Knihy v mých myšlenkách (sezóna druhá): Magie mrtvých

5. dubna 2012 v 16:51 | Terisekk |  Knihy v mých myšlenkách (sezóna druhá)


Magie mrtvých

Ilona Andrews

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Na první pohled mě kniha nějak nezaujala, protože mi obálka přišla taková kýčovitá. Říkala jsem si: ,Proboha, to už fakt nevědí co tam maj dávat. Proč zrovna lev?!' Víte co? Tohle přesný příklad toho, že nemám hodnotit knihu podle obalu! Nejenže kniha byla skvělá, ale i ten obal se k ní perfektně hodí, ale to pochopíte, až začnete číst. :)

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Město magie

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Bojovat

Vzpoura

4. dubna 2012 v 13:28 | Terisekk |  Recenze

Autor: Andrea Cremer
Originální název: Wolfsbane
Série: Smečka
Díl: druhý
Nakladatel: Knižní klub
Počet stran: 352
Doba četby: 3 dny

Oficiální anotace:
Calle se Shayem se díky Hledačům podařilo na poslední chvíli dostat z hrůzyplného domu Bosquea Mara. U Hledačů našli azyl i spojenectví a konečně můžou být spolu. Jenže Calla se probudí z mdlob do děsivé nejistoty: netuší, co se stalo s členy její smečky, s její rodinou, a strachuje se o život Rena, mladíka, který jí byl už dávno předurčen jako životní druh. Poté co se do úkrytu Hledačů dostane Callin bratr Ansel, její nejhorší obavy se potvrdí… Cítí, že svůj útěk a jeho následky může odčinit jen tehdy, když se vydá zpět do Vailu a mladé vlky osvobodí. Naštěstí Hledače, kteří se jí ujali, nemusí nijak zvlášť přesvědčovat. Záchranná výprava začíná… Druhý díl celosvětově úspěšné akční, romantické fantasy trilogie Smečka.

Stručný děj

Calla se ocitá v těžké situaci. Ona a Shay byli odvedeni do úkrytů Hledačů, kteří pro Callu byli odjakživa nepřátele. Jenže všechno se mění. Calla pomalu zjišťuje, že bývalí nepřátelé se stávají spojenci a Strážci momentálně stojí proti nim. Stojí před těžkým rozhodnutím - nasadí svůj život a zachrání svou smečku, která se možní postavila proti ní, a povede povstání, nebo se všeho vzdá?


Knihy v mých myšlenkách (sezóna druhá): Pravá krev: Dočista mrtví

3. dubna 2012 v 12:13 | Terisekk |  Knihy v mých myšlenkách (sezóna druhá)


Pravá krev: Dočista mrtví

Charlaine Harris

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Vrhla jsem se hned na další díl, protože jsem byla napnutá, jak to dopadne mezi Ericem a Sookií, když to v předchozím díle tak nějak nedopadlo.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Záhadné útoky

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Toužit

Přečteno podtrženo - březen 2012

2. dubna 2012 v 11:58 | Terisekk |  Přečteno podtrženo
Měsíc se s měsícem sešel a už tu máme Duben, což znamená, že nastal čas zveřejnit pravidelnou rubriku: Přečteno podtrženo. Musím říct, že jsem si od února polepšila ve čtení knih. No, snad mi to vydržíi v dubnu. No nebudu to dál zržovat. :)

Vybíráme z těchto knih:

Lebedí si na poličce 2

1. dubna 2012 v 10:23 | Terisekk |  Lebedí si na poličce
Včera jsem se vydala na nákupy a to bych nebyla já, abych si nepořídila knížku. Už dlouho uvažuju nad tím, že bych začala číst v angličtině, takže jsem si pro začátek koupila dvojjazyčnou knihu. Už mám část přečtenou a zatím to je v pohodě, nepoužívám ani překlad.
Taky bych chtěla vysvětlit mou nečinnost na blogu, ale nevím, čím to bylo. Měla jsem toho do školy víc, ale nebylo to tak hrozné. Asi nebyla nálada, jak se střídá počasí, tak je to hrozné - do ničeho se mi nechce.
V úterý jedeme s naším ústavem do divadla. Moc se těším, protože Shakespeara mám ráda. Ráda bych se podívala na jeho hru Zrocení zlé ženy, na kterou bohužel teď nejedeme, ale snad se mi to poštěstí někdy jindy.